Podstawowe szkolenie psów – metody nagradzania

Dobrze wychowany pies to prawdziwa chluba właściciela i świetny towarzysz rodziny. Warto, aby podstawowe komendy takie jak „do mnie” czy „zostaw” znał każdy czworonóg, gdyż zwiększają one bezpieczeństwo naszego pupila. Można też uczyć psa innych podstawowych komend lub bardziej wymyślnych sztuczek. Jak nagradzać psa, żeby było to skuteczne? Najważniejsze jest dobranie odpowiedniej nagrody do charakteru i potrzeb psa. Dobrze dobrana metoda nagradzania w trakcie szkolenia psa, jest nie tylko pochwałą pupila, ale również motywuje go do dalszej pracy.

Pochwała

Chwalenie psa powinno być częścią każdego treningu. Pochwałę należy wypowiedzieć przyjemnym i wesołym głosem, od razu po prawidłowym wykonaniu komendy. Pochwale może towarzyszyć też inna forma nagrody. Jednak to powiedzenie „super” czy „dobry piesek” daje psu szybką informację, że jego opiekun jest zadowolony. Jest to szczególnie przydatne, gdy sięgnięcia smaczka zajmuje chwilę lub gdy nie mamy przy sobie innej nagrody. Ta forma nagrody może być użyta w każdej sytuacji.

Smakołyki

Najczęściej wybieraną metodą poza pochwałą są przysmaki dla psa, które zostaną docenione przez większość czworonożnych przyjaciół. Łatwość stosowania i bogata oferta przeróżnych wersji smakołyków dla psa sprawia, że to idealna formy nagrody. Warto pamiętać, że podczas szkolenia psa najlepiej używać małych przysmaków, tak żeby pupil mógł je szybko zjeść i skupić się na kolejnym zadaniu.

Zabawa

Szczególnie polecana dla psów energicznych, które nie są łasuchami, ale za to uwielbiają zabawę. Szczególnie dobrze sprawdza się u psów, które łatwo się rozpraszają i trudniej im skupić się dłuższy czas na wydawanych poleceniach. Dzięki zabawie pies ma chwilę odpoczynku i skupia się na właścicielu, z którym się bawi. Wystarczy szarpak lub inna zabawka dla psa, która wymaga zwrócenia uwagi psa na opiekunie. Po wykonanym zadaniu lub zakończeniu treningu należy pobawić się z psem. Zabawa i czas z ukochanym właścicielem – czy może być coś lepszego?

Wolność!

Ta forma nagrody to po prostu poluzowanie smyczy lub jej odpięcie. Świetna opcja dla właścicieli, których psy uwielbiają biegać swobodnie i eksplorować teren. Należy ją stosować jako przerwę od szkolenia lub na jego zakończenie. Może też być formą treningu komendy „do mnie”. Należy psu odpiąć smycz, pozwolić na kilka minut swobodnej wędrówki, po czym przywołać do siebie i zapiąć. Po kilku minutach wspólnego spaceru ponownie puszczamy psa wolno. Dzięki tej metodzie psiak chętniej będzie wracał do opiekuna, gdyż wciąż będzie mógł liczyć na kolejny bieg luzem.

Jak widać metod nagradzania psa w trakcie treningu, jest kilka, a do każdej warto dobrać odpowiednie akcesoria szkoleniowe: przysmaki dla psa, saszetkę na przysmaki, kliker, gwizdek dla psa ułatwiający przywoływanie, zabawki dla psów czy smycze treningowe.