Jak nauczyć psa zostawać samemu w domu?

Wiele psów ma problem z zostawaniem samemu w domu. Gdy opiekun wychodzi czy to do sklepu czy do pracy zaczyna się jeden wielki pisk. Psiak widząc, że opiekun zbliża się do drzwi spuszcza ogonek, a jego oczy wyrażają smutek całego świata. Wiadomo, że nie każdy pracuje w domu i są sytuacje, że czasami zwierzak, choć na chwilę, musi zostać sam. Warto by w tym czasie odpoczywał i relaksował się, a nie przeżywał rozłąkę z opiekunem. Jak więc nauczyć psa zostawać samemu w domu?

Naukę trzeba rozpocząć wcześnie

Gdy zwierzak trafia do Waszego domu, należy na początku spędzać z nim wiele czasu, by nawiązać więź. Jednak już po dwóch tygodniach należy zacząć wychodzić, choćby na chwilę. Ważne, by w tym krótkim czasie piesek był sam w domu. Na początek należy wyjść na kilka minut i gdy się wróci przywitać się ze stęsknionym maluchem. Niektórzy sądzą, że nie należy witać się zbyt wylewnie, choć są i głosy, iż należy zwyczajnie ignorować psa, ale takie podejście w żadnym wypadku nie jest właściwe. Otóż trzeba okazać uczucie, że Wy także cieszycie się z powrotu do niego. Możecie pocałować psiaka czy podrapać za uszkiem. Na pewno będzie zachwycony. Oczywiście może się okazać, że pod Waszą nieobecność będzie skamlał. Ale za kolejnym razem, gdy wyjdziecie będzie wiedział, że wrócicie, stąd też jego reakcja powinna być zdecydowanie inna.

Umil czas psiakowi

Gdy wychodzicie, musicie zadbać, aby przestrzeń dla psa była w pełni bezpieczna. Tutaj absolutnie nie można iść na kompromisy i należy zadbać, aby zwierzakowi pod Waszą nieobecność nic się nie stało. Na pewno nie należy psa zamykać w toalecie czy łazience. Owszem można ograniczyć mu przestrzeń, zatem może np. mieć dostęp tylko do jednego pokoju i przedpokoju. Warto dodatkowo sprawić, by pies pod Waszą nieobecność się nie nudził. Można mu umilić czas zabawką typu Kong, w której umieścicie jakąś atrakcyjną dla zwieszaka pastę. Wtedy na pewno chętnie ją wyliże i być może nie zauważy, że wyszliście. Koniecznie znajdźcie dobry sklep zoologiczny, gdzie zaopatrzycie się dodatkowo w mocne zabawki i trwałe gryzaki. Dobrze sprawdzają się patyki z drzewa kauczukowego, ale można też wybrać poroża. Do tego absolutnie nie należy żegnać się z psem i do tego mówić do niego głosem pełnym smutku, gdyż pies odbiera Wasze emocje. I choć i Wam jest trudno pójść do pracy i zostawić go samego w domu, to jednak musicie i warto, by Wasza rozłąka przebiegła w miarę gładko dla obu stron. Można owszem powiedzieć do psa, że wychodzicie, następnie pogłaskać go po główce. Pamiętajcie, że dobrze jeżeli pies Wasze powroty będzie kojarzył pozytywnie. Możecie za każdym razem jak wracacie do domu zawołać go na wspólną zabawę, albo dać mu smaczka. Dobrze znaleźć takie bez dodatku zbóż o prostym, lecz zdrowym składzie. Takie smakołyki na pewno znajdziecie na stronie TwojPieszczoch.pl – sklep zoologiczny oferuje szeroki wybór, ale też najlepsze produkty. Pomyślcie też by od czasu do czasu podarować psiakowi nową zabawkę. Na pewno będzie zachwycony.

Gdy pojawia się lęk separacyjny

Oczywiście zdecydowanie trudniej wygląda sytuacja, gdy pojawi się lęk separacyjny. W takim przypadku pies może bardzo przeżywać rozłąkę i to do tego stopnia, że przez cały czas może piszczeń, co zapewne nie spodoba się Waszym sąsiadom. Może pojawić się też objaw w postaci niszczenia wszystkiego czy załatwiania swoich potrzeb na kanapę czy łóżko. Absolutnie nie należy krzyczeć wtedy na psa, a bicie jest zupełnie zabronione w każdym przypadku. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest wtedy kontakt z behawiorystą. Czasami pomocna może okazać się właściwie wprowadzona klatka kenelowa, ale pamiętajcie, aby w żadnym przypadku nie wprowadzać jej na własną rękę. Nauka małymi kroczkami często przynosi dobre efekty, ale pomoc fachowca jest jak najbardziej wskazana.

Rutyna się liczy

Przed wyjściem do pracy koniecznie podajcie zwierzakowi jedzenie. Następnie zabierzecie na w miarę długi spacer, tak by mógł się zmęczyć. Oczywiście kolejność może być odwrotna i dzień można zacząć od spaceru, a potem śniadania. Następnie poinformujcie zwierzaka, że wychodzicie, ale bez użalania się. Podajcie mu Konga z pastą mięsną. Pocałujcie i poinformujecie, że za kilka godzin wrócicie. Warto dodatkowo zamontować kamerkę, by zobaczyć, co Wasz piesek robi podczas Waszej nieobecności. Jeżeli wszystko będzie w porządku, to pewnie pobawi się i pójdzie spać.