Co warto wiedzieć zanim kot pojawi się w naszym domu?

Koty to jedne z najczęściej wybieranych zwierząt domowych, podobnie jak psy. Jednak w przeciwieństwie do psów nie wymagają wyprowadzania ich na spacery. Kot to zatem idealne zwierzę dla osób pracujących. Zwierzak ten stosunkowo dobrze znosi samotność.

 

Co warto wiedzieć zanim kot pojawi się w naszym domu?

 

Kiedy zdecydujemy się na posiadanie kota musimy zakupić wyprawkę. Wyprawka dla kota powinna zawierać karmę i akcesoria niezbędne dla zapewnienia zwierzęciu godnych do życia warunków. Żywienie kota nie jest zbyt skomplikowane, jeśli sięgamy po gotowe karmy. Są one dobrze zbilansowane i dostarczają naszemu pupilowi niezbędnych składników odżywczych. Sucha karma dla kota powinna być dobrej jakości. Podstawą kociej diety jest mięso, które dostarcza dużej ilości białka. Tanie karmy z marketów zawierają jedynie kilka procent mięsa, a resztę stanowią zboża. Sucha karma dobrej jakości powinna zawierać mięso na pierwszym miejscu w składzie.

Koty lubią szczególnie pokarmy na bazie ryb. Tuńczyk, łosoś, dorsz czy śledź w karmie sprawią, że kot ją chętniej zje. Kocia dieta powinna być urozmaicona. Oznacza to, że najlepiej podawać suchą i mokrą karmę. Pozytywnie wpłynie to na układ trawienny kota. Warto także raz na jakiś czas podać ugotowane mięso drobiowe bądź ryby. Dobrze sprawdzi się także tuńczyk w puszce. Warto mieć także smakołyki, które ułatwią oswajanie kota.

Niezbędne przedmioty

Miski to niezbędny element wyprawki. Najlepiej mieć 3 miski, jedną na wodę, drugą na suchą karmę, a trzecią na karmę mokrą. Miski najlepiej umieścić w miejscu mało ruchliwym tak, żeby kot mógł zjeść w spokoju. Koty załatwiają się do kuwety. Dlatego też w wyprawce nie może jej zabraknąć. W sklepach znajdziemy szeroki wybór kuwet, których ceny wachają się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Najdroższe są te automatyczne. Do kuwety musimy dokupić żwirek. Warto wybrać ten zapachowy, który zniweluje nieprzyjemny zapach odchodów. Odchody z kuwety usuwamy na bieżąco, a raz tygodniu wymieniamy cały żwirek na nowy.

 

Zabawki są niezbędne, abyśmy mogli bawić się z naszym pupilem. Koty lubią wszelkiego rodzaju piłeczki czy pluszowe myszy na sznurku. Dobrze sprawdza się także wskaźnik laserowy. Kot będzie biegał za czerwoną świecącą kropką. Dobrze sprawdzają się różnego rodzaju drapaki, również te połączone z domkiem. Najlepiej wybrać drapak, który będzie miał kilka półek, a także miejsce do schowania się. Dzięki temu unikniemy niszczenia mebli. Zanim kot pojawi się w naszym domu musimy odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenia. Najlepiej schować kable, gdyż mogą stać się celem kota. Jeśli nie chcemy wypuszczać kota na dwór, to musimy zabezpieczyć okna i balkon. Zabezpieczenie balkonu za pomocą metalowej siatki pozwoli naszemu pupilowi obserwować okolicę. Jednocześnie nie ma ryzyka np. wpadnięcia pod samochód, co często się zdarza w przypadku kotów puszczonych luzem.

 

Jak oswoić kota?

 

Pierwsze dni kota w nowym domu są dla niego stresujące. Dla nas pojawienie się zwierzaka jest radosną chwilą i chcielibyśmy spędzać wspólnie jak najwięcej czasu. Jednak nasz pupil początkowo może chować się całymi dniami w jakimś miejscu. Najczęściej jest to szpara między ścianą a łóżkiem, a także meble. W tych miejscach kot czuje się bezpieczniej. Koty mają nieco inny charakter niż psy. Nie lubią nadmiernej zabawy z ludźmi. Jeśli jednak kot będzie chciał być głaskany, to sam do nas przyjdzie i się o to upomni. W czasie pierwszych dni warto dać naszemu pupilowi więcej swobody. Później możemy uczyć kota przychodzenia na zawołanie. W tym celu przydatne będą smakołyki.

 

Ile kosztuje utrzymanie kota?

 

Miesięczny koszt utrzymania która nie jest duży. W przypadku zdrowego zwierzaka jest to nie więcej niż 100 złotych. Problem pojawia się kiedy kot zachoruje bądź ulegnie wypadkowi. Wtedy koszt leczenia może wynieść kilkaset złotych. Dlatego też musimy być przygotowani na ewentualne wydatki. Do tego musimy doliczyć koszt wyprawki, czyli kilkaset złotych. Wszystko zależy od tego jakie rzeczy kupimy. Średnio na wyprawkę dla kota wydamy 400-500 złotych.

 Więcej informacji o tym, jak przygotować mieszkanie na przybycie kota znajdziesz na stronie www.homely.pl