Szpinak to zielone warzywo liściaste, które ludzie często wykorzystują jako składnik wielu potraw i przepisów, zwłaszcza sałatek. Ale czy wiesz, czy psy mogą jeść szpinak? Należy jednak pamiętać o kilku szczegółach, aby szpinak nie miał niepożądanego wpływu na zdrowie naszych psów.
Czy szpinak jest dobry dla psów?
Szpinak jest rośliną uprawianą ze względu na pożywne i smaczne liście. Jest powszechnym składnikiem diety ludzi i może być również włączony do diety psów, ponieważ znajduje się na liście warzyw, które mogą jeść. Jego wysoka zawartość witamin i minerałów zapewnia naszym zwierzętom wiele korzyści zdrowotnych. W rzeczywistości wiele karm komercyjnych zawiera szpinak na liście swoich składników. Można zatem powiedzieć, że szpinak jest dobry dla psów.
Istnieją jednak dwa powody, dla których szpinak powinien być z umiarem włączany do diety psa:
Zawierają kwas szczawiowy: kiedy kwas szczawiowy łączy się z wapniem, powstają kryształy szczawianu wapnia. Kryształy te mogą się gromadzić i tworzyć kamienie moczowe. Kamienie szczawianu wapnia występują znacznie częściej u samców niż u samic, zwłaszcza u małych ras, takich jak sznaucer miniaturowy, chihuahua czy yorkshire terrier.
Zawierają azotany: Azotany same w sobie są stosunkowo nietoksyczne, jednak po spożyciu są przekształcane w azotyny, które mogą powodować zaburzenia krwi.
Dlatego też, jeśli zdecydujemy się na włączenie szpinaku do diety psa, ważne jest, aby robić to z umiarem, aby uniknąć tych niepożądanych skutków zdrowotnych.
Zalety szpinaku dla psów
Wartość odżywcza szpinaku polega na wysokiej zawartości witamin i minerałów. Oto najważniejsze wartości odżywcze szpinaku, z których mogą korzystać także psy:
Dostarczają dużych ilości witaminy C, witaminy A i witaminy B9 (folianów). W mniejszym stopniu dostarczają witaminę E, witaminę B6 (pirydoksynę) i B2 (ryboflawinę).
Mają wysoką zawartość beta-karotenu, który w organizmie przekształca się w witaminę A, działając przeciwutleniająco i stymulując układ odpornościowy. Zawierają one również inne karotenoidy bez aktywności prowitaminy A, takie jak luteina i zeaksantyna, które korzystnie wpływają na zachowanie ostrości widzenia i zapobiegają rozwojowi zaćmy.
Wśród składników mineralnych wyróżnia się wysoka zawartość magnezu i żelaza. Warto wspomnieć, że żelazo występuje w postaci żelaza, które jest trudniej przyswajalne niż forma występująca w pokarmach pochodzenia zwierzęcego. Jednak składniki odżywcze, takie jak witamina C (również występująca w szpinaku), znacznie poprawiają wchłanianie żelaza. Szpinak, choć w mniejszych proporcjach, zawiera również potas, fosfor i wapń.
Zawierają znaczną ilość rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika. Chociaż błonnik nie może być trawiony przez układ pokarmowy psa, jest on niezbędnym składnikiem odżywczym w diecie psa. Błonnik pokarmowy m.in. dodaje objętości do pożywienia, powoduje uczucie sytości, przyczynia się do utrzymania mikrobioty jelitowej, reguluje tranzyt jelitowy i konsystencję stolca.
Możesz też rzucić okiem na stronę Sosnowiec Info, gdzie opisujemy piękne parki i inne miejsca idealne na spacery z Twoim czworonogiem.