Większość ras psów lubi spędzać czas w wodzie, niezależnie od tego, czy jest to morze, jezioro czy bardzo głęboka kałuża na poboczu drogi. Jednak po sesji wodnej psy zaczynają brzydko pachnieć, dlaczego tak się dzieje?
Oczywiście każdy z nas ma swój własny, niepowtarzalny zapach ciała. Psy też go mają, a ich właściciele nawet tego nie zauważają, bo się do tego przyzwyczajają. Zapach ten jest wywoływany przez bakterie i drożdże, zwane zbiorczo „mikrobiomem”.
Składniki zapachu psa
Gęsta sierść większości ras psów stanowi przytulne schronienie dla tych mikroorganizmów, ponieważ u podstawy włosa gromadzi się łój, który chroni psa przed odwodnieniem i zapobiega rozwojowi szkodliwych bakterii. Ale zarazki uwielbiają tę warstwę ochronną! Żywią się lipidami i stale wydzielają produkty odpadowe zawierające różne lotne związki chemiczne, które są odpowiedzialne za zapach „mokrego psa”.
Ale skoro zarazki żyją na skórze psa przez cały czas, jak to się dzieje, że nieprzyjemny zapach wydobywa się tylko z mokrego psa? Dzieje się tak z dwóch powodów.
Zachowaj umiar w pielęgnacji swojego pupila
Po pierwsze, woda sprzyja rozwojowi zarazków. Jeśli szybko nie wysuszysz psa, na jego skórze zacznie się prawdziwa impreza! To oczywiście spowoduje zwiększenie ilości lotnych związków chemicznych. Po drugie, wilgoć ułatwia odparowywanie „wydzielin mikrobiologicznych”. Rozpuszczają się one w wodzie, a gdy pies wysycha, więcej z nich uwalnia się do powietrza. Ponadto warto przeczytać na stronie Codzienne.pl jak często kąpać psa.
Czy jest jakiś sposób na pozbycie się przykrego zapachu? To nie jest dobry pomysł. Mikroorganizmy znajdujące się na skórze psa są bardzo ważne dla jego zdrowia, ponieważ prawidłowa flora bakteryjna sierści psa zapobiega rozwojowi innych szkodliwych zarazków. Weterynarze twierdzą, że jeśli nie możesz znieść zapachu mokrego psa, najlepiej jest rzadziej wychodzić z psem na spacery w czasie deszczu, nie pozwalać mu kąpać się w stawach podczas spacerów, a jeśli się wykąpie, dobrze go osuszyć. Regularna pielęgnacja i mycie szamponem (nie codziennie) również pomoże zapobiec nadmiernemu wydzielaniu zapachu.