Ile razy dziennie trzeba wychodzić na spacer z psem?

Spacer z psem, niezależnie od pogody to obowiązek każdego właściciela. Wyjście na dwór, to nie tylko zapewnienie psu możliwości załatwienia potrzeb fizjologicznych, ale również zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu, spełnienie potrzeb społecznych i rozrywka dla czworonoga. Jak często wychodzić z psem na spacer? Ile czasu powinien trwać spacer?

Na spacer psa trzeba wyprowadzić każdego dnia i nie ma znaczenia samopoczucie właściciela czy pogoda za oknem. Obok dobrej jakości karmy dla psa, jest to jedna z podstawowych psich potrzeb, które trzeba zagwarantować szczekającemu przyjacielowi. Należy pamiętać, że ilość spacerów trzeba dostosować do potrzeb swojego czworonoga. Szczeniak, starszy pies lub czworonóg zmagający się z chorobami, może wymagać większej ilości spacerów, jeśli nie jest w stanie długo wstrzymywać swoich potrzeb fizjologicznych. Tak samo pies o dużych potrzebach ruchu np. husky będzie potrzebował dłuższych i bardziej aktywnych wyjść niż np. maltańczyk.

Dorosły, zdrowy osobnik powinien wychodzić na dwór co najmniej 3 razy dziennie. Przy czym przynajmniej 1 spacer w ciągu dnia powinien być dłuższy i trwać co najmniej 30 minut. W trakcie dłuższego spaceru pies powinien mieć zapewniony nie tylko ruch i możliwość załatwienia się, ale również okazję do swobodnego węszenia i w miarę możliwości przywitania się z innymi psami. Jeśli pies jest nauczony wracania do opiekuna na przywołanie, to warto również zapewnić mu możliwość swobodnego biegania po łące czy psim parku.

Długi spacer to również świetna okazja do szkolenia i zabawy. Komendy, które psu nie sprawiają trudności w domu, mogą okazać się wyzwaniem na dworze, gdzie psa interesuje i rozprasza wiele rzeczy. Przećwiczenie ich w takich warunkach, ugruntuje w psie dobrą znajomość wypowiadanych poleceń. Warto więc na spacer zabrać nie tylko worki na odchody, ale również przysmaki dla psa. Dobrym pomysłem jest również zabawa z czworonogiem na świeżym powietrzu. Piłka dla psa czy szarpak dadzą psu dodatkową stymulację do ruchu i pozwolą na przyjemne spędzenie czasu psa i jego opiekuna.