Pies rzucający się na przechodzących ludzi to duży problem dla właściciela. Nie dość, że jest to nieprzyjemne dla przechodniów to jeszcze, nie najlepiej świadczy o czworonogu i jego opiekunie. Nawet jeśli jest to spowodowane chęcią zabawy i przywitania się z nowym człowiekiem, to należy to zwalczać, aby zachowanie nie eskalowało. Zwłaszcza że pies skacząc na ludzi, może pobrudzić lub zniszczyć im ubranie, a nawet podrapać pazurami lub w przypadku dużych psów przewrócić. Trzeba też wziąć pod uwagę, że niektórzy ludzie boją się psów lub ich po prostu nie lubią i mogą nie mieć ochoty na takie przywitania. Jak więc oduczyć psa skakania na przechodniów?
Podstawą nauki jest systematyczność i cierpliwość opiekuna. Nauka łatwiej będzie przebiegała w przypadku psów młodych, które lubią się uczyć, jednak starszy pies również może nauczyć się spokojnego mijania przechodniów. Przede wszystkim nie powinno się karcić ani krzyczeć na psa, gdy ten skacze na ludzi, gdyż krzyki mogą jeszcze bardziej nakręcać psa. Nie należy również dopuszczać do sytuacji, w której pies ma możliwość naskoczenia na przechodnia. Czyli mijając człowieka, należy skrócić smycz tak, aby pies nie był w stanie dosięgnąć do przechodzącej obok osoby. W przypadku wąskich chodników można zejść na chwilę na trawnik, przejść na drugą stronę ulicy lub usytuować psa tak, aby opiekun znajdował się pomiędzy nim, a przechodniem.
W przypadku, gdy pies ma bardzo duży problem z obskakiwaniem obcych ludzi i nauka jest wyjątkowo trudna, można na początek poprosić kogoś znajomego o pomoc. Jednak pies nie powinien znać tej osoby. W trakcie nauki spokojnego mijania ludzi znajomy powinien kilkukrotnie przejść obok psa, tak aby wybraną z poniższych metod przećwiczyć co najmniej 3–4 razy, a jednocześnie, aby zbytnio nie zmęczyć psa. Na początek nauki warto wybrać miejsce, w którym przechodzący znajomy będzie mógł znajdować się co najmniej 2 metry od naszego czworonoga, co ułatwi psu skupienie się na opiekunie. Przy próbach na kolejnych treningach, wraz z postępami psa w nauce dystans ten należy zmniejszać. Chcąc nauczyć psa spokojnego mijania ludzi, można zastosować jedną z kilku poniższych metod.
Mijanie po łuku.
Wspólnie z psem należy omijać ludzi, idąc wokół nich po łuku. To znaczy, że gdy zbliżamy się do przechodnia należy iść na wprost niego, a gdy jest w odległości kilku metrów łagodnie usunąć się na skrajny koniec chodnika, zwiększając dystans. Ważne, aby pies szedł blisko nogi opiekuna. Jeśli pies ciągnie do człowieka lub nie chce iść należy go delikatnie i radośnie przywoływać lub zachęcić przysmakami dla psa, tak żeby poszedł za opiekunem i jednocześnie, aby nie zmieniać tempa spaceru. Po minięciu człowieka, jeśli zachowywał się chociaż odrobinę lepiej niż poprzednio, warto nagrodzić czworonoga np. podając mu przysmak dla psa.
Skojarzenie przejścia człowieka z czymś przyjemnym.
Idealna metoda dla psich łasuchów, która szczególnie sprawdza się u psów rzucających się na ludzi, bo się ich boją lub ich nie lubią. Awersja może dotyczyć tylko wybranej grupy ludzi np. wysokich mężczyzn czy rowerzystów. Chcąc wypracować u pupila przyjemne skojarzenia z widokiem człowieka, należy zaopatrzyć się w przysmaki dla psa. Ważne, aby kąski były niewielkie i smakowite dla pupila. Następnie każdorazowo, gdy mijamy człowieka, ale zanim czworonóg zacznie się wyrywać, dajemy mu przysmaki dla psa. Podawanie przysmaków w niewielkich odstępach czasu należy kontynuować aż do minięcia człowieka, a następnie należy powrócić do spaceru. Po niedługim czasie czworonóg powinien zacząć spokojniej mijać przechodniów, gdyż skojarzenie z przysmakami stopniowo zacznie wypierać lęk psa.
Odwrócenie uwagi psa
Jedna z metod, która jest dobra dla wszystkich psów – niezależnie od przyczyny skakania na ludzi. Uwagę psa można odwrócić za pomocą komendy lub zabawy. W tym celu, gdy zaczniemy zbliżać się do nadchodzącego człowieka, należy psu wydać komendę np. „siad” i nagrodzić za jej poprawne wykonanie. Takie krótkie szkolenie psa stosuje się, aż przechodzień nas nie wyminie. Po przejściu człowieka należy zakończyć trening i powrócić do swobodnego spaceru. Na początku może być trudne utrzymanie skupienia pupila, jednak z czasem pies zacznie ignorować przechodniów. Te krótkie szkolenia można zastąpić również zabawą z wykorzystaniem ulubionych zabawki dla psa (ważne, aby stanąć nieco z boku, tak aby pies nie był w stanie dosięgnąć do mijających nas ludzi).
W momencie, gdy pies już w ogóle nie będzie zwracał uwagi na przechodzących ludzi podczas wykonywania komend, przechodzenia po łuku czy podawania przysmaków, można stopniowo z nich rezygnować i próbować przejść spokojnie obok mijających ludzi. Ważne, aby psa nagrodzić np. przysmakami dla psa lub głaskaniem, za każdym razem, gdy uda mu się w miarę spokojnie (a więc bez skakania na ludzi i wyrywania się) minąć przechodniów.