Karma mokra czy sucha? Jaką karmę wybrać dla psa?

Żywienie psa jest niezwykle ważne dla zachowania zdrowia i kondycji naszego pupila, a co za tym istotne jest jaka zostanie wybrana karma dla psa. Jednak często powstaje pytanie: jaka karma sucha czy mokra jest lepsza dla psa? Warto zatem poznać zalety obydwu, aby dokonać najlepszego wyboru.

Niezależnie od tego, jaką formę karmy dla psa się wybierze, ważne jest, aby była ona dopasowana do potrzeb psa, a więc jego stanu zdrowia, wieku i masy ciała. Dodatkowo należy dobrze dopasować wielkość porcji do masy ciała psa. W tym celu producenci na opakowaniach karmy dla psa umieszczają odpowiednie informacje o ilości karmy, jaką należy podać pupilowi w zależności od jego wielkości. Jeśli pies ma nadwagę lub niedowagę, wielkość porcji można odpowiednio zwiększyć lub zmniejszyć, ale najlepiej zrobić to po konsultacji z lekarzem weterynarii. Należy pamiętać, że zarówno karma mokra dla psa, jak i sucha może być pełnowartościowa dla naszego pupila, czyli powinna dostarczać wszystko to, co jest potrzebne czworonogowi do pełnego rozwoju i zachowania zdrowia. Czym zatem się one różnią?

Karma sucha dla psów to wysuszone granulki różnej wielkości, a ich rozmiar dopasowany jest do rozmiarów psów, dla których jest przeznaczona. Tak więc kupując pokarm dla psów małych ras, granulki będą niewielkie. Należy pamiętać, że karma sucha zawiera mniej wody niż karma mokra, a więc należy kontrolować ilość wypijanej przez psa wody. Ważne jest, aby taki pokarm po otwarciu przechowywać w zamkniętym pojemniku, co zapobiegnie utracie zapachu i chrupkości. Główne zalety, które posiada karma sucha dla psa:
• wygoda stosowania;
• łatwe przechowywanie;
• dbanie o zęby psa poprzez ścieranie osadu nazębnego;
• długi termin ważności;
• potrzeba mniejszej ilości do najedzenia się psa, a więc jest bardziej ekonomiczna.

Karma mokra dla psów w około 75% składa się wody, co oznacza, że pies spożywający taką karmę będzie pił mniej niż, gdyby jadł karmę suchą. Karmy mokre występują w różnej wielkości puszkach od bardzo małych do takich, które zawierają nawet 1 kg pokarmu. Mając małego pieska lepiej kupować mniejsze puszki, w przeciwnym wypadku karma może ulec zepsuciu i zaszkodzić pupilowi. Po otwarciu opakowania karmę, tak jak każde inne mięso należy przechowywać w lodówce. Dodatkowo karma mokra oznacza zazwyczaj luźniejsze stolce o intensywniejszym zapachu niż w przypadku psa spożywającego tylko karmę suchą. Mimo wszystko mokra karma dla psa posiada wiele zalet:
• łatwość odmierzania porcji;
• konsystencja idealna dla starszych psów oraz dla tych psów, które mają problem z gryzieniem;
• duża smakowitość i intensywny zapach;
• wysoka zawartość wody, która pomaga utrzymać odpowiednie nawodnienie psa.

Jak widać, oba rodzaje karmy dla psów mają dużo zalet, dlatego właściciele czworonogów często wybierają żywienie mieszane. Podając zarówno karmę suchą jak i mokrą swojemu psu. W takim przypadku należy pamiętać o odpowiednim przeliczeniu porcji. Można podawać np. połowę zaleconej porcji karmy mokrej rano i połowę zalecanej karmy suchej wieczorem. Niezależnie od stosowanej karmy dla psa, najważniejsze jest, aby była ona dobrej jakości. Zwłaszcza że nie zawsze tania karma dla psa jest ekonomiczna, gdyż trzeba jej po prostu podać więcej niż wysokokalorycznej karmy dla psa wysokiej jakości.