„Psy grające w pokera”, czyli „Dogs Playing Poker”, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obrazów na świecie. Na przestrzeni lat motyw obrazu psów-hazardzistów pojawiał się w różnych filmach, kreskówkach i reklamach, skutecznie utrzymując poziom swojej sławy. A jaka kryje się za tym wszystkim historia? Otóż…
Historia obrazu „Dogs Playing Poker”
Nie jest to powszechnie znana informacja, ale „Dogs Playing Poker” autorstwa Cassiusa Marcellusa Coolidge’a odnosi się nie do jednego obrazu, ale aż do 18! Faktem jest, że jest to seria obrazów, która obejmuje oryginalny obraz artysty „Poker Game” z 1894 i dodatkowy obraz z 1910. A do tego jeszcze 16 innych obrazów olejnych zamówionych w 1903 roku przez Browna i Bigelowa, którzy wykorzystali je do reklamowania swoich cygar. Cała seria obrazów przedstawia komiczne, uczłowieczone psy. Aczkolwiek obrazów przedstawiających szczenięta z pokerową miną, które grają w karty, siedząc wokół stołu, jest tylko 11.
„A Friend in Need” z 1903 to prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych obrazów wszechczasów. Jednak w przeciwieństwie do innych kultowych dzieł, takich jak Mona Lisa, Narodziny Wenus, czy Gwiaździsta noc, obrazy Coolidge’a nigdy nie były uważane przez krytyków za prawdziwą formę „sztuki”. Co gorsza, podczas pierwszej publikacji jego obrazów krytycy popadli w histerię. Historyk sztuki i dyrektor Chrysler Museum of Art w Wirginii, William Hennessey, posunął się nawet do publicznego kpienia z całej serii w prima aprilis 2002. Jednak później wygłosił komunikat prasowy, w którym twierdził, że zawsze cenił sobie obrazy Coolidge’a i że w ten sposób próbował nabyć serię do muzeum.
Dzięki wyrazistym minom, fajkom z tytoniem, kieliszkom whisky i grze w pokera, psy Coolidge’a stały się ikonami hazardu i nie tylko. Pierwszy obraz Coolidge’a – „Poker Game” – został niedawno sprzedany za kwotę 658 tysięcy dolarów.
Wielu osobom obraz kojarzy się z kasynami i uprawianiem hazardu przy stołach do takich gier jak poker, blackjack i ruletka. Co więcej, niejednokrotnie jest też wykorzystywany w promocji kasyna online, gdzie można grać w automaty z progresywnym jackpotem, gry stołowe, teleturnieje, a także brać udział w różnych loteriach i promocjach. Najlepsze kasyna online dostępne są także na urządzenia mobilne z iOS i Androidem.
Kim był Cassius Marcellus Coolidge?
Chociaż dzisiaj jego obrazy uważane są za ikony świata popkultury, Cassius Marcellus Coolidge jest w dużej mierze nieznanym artystą. Uzyskał nawet przydomek „najsłynniejszy artysta amerykański, o którym nigdy nie słyszano”. Coolidge urodził się w 1844 roku i przeszedł przez życie bez formalnego wykształcenia artystycznego. Za to miał talent do tworzenia zabawnie surrealistycznych, humorystycznych ilustracji. Dzięki temu w 1864 roku, mając zaledwie 20 lat, zaczął sprzedawać swoje rysunki do różnych magazynów.
W późniejszych latach imał się wielu różnych profesji; pracował przy malowaniu znaków i wydawaniu gazet, a także w bankowości i farmacji. Jednak jego prawdziwą pasją zawsze była sztuka, co sprawiło, że ostatecznie rozwinął karierę jako profesjonalny ilustrator. Jego rysunki można było często oglądać w książkach dla dzieci, w formie zabawnych zwierzątek.
Seria obrazów „Dogs Playing Poker”
Nie wiadomo, skąd Coolidge wpadł na pomysł psów grających w pokera. Niektórzy uważają, że obrazy zostały zainspirowane dziełami takich artystów jak Michelangelo Merisi da Caravaggio, Georges de La Tour i Paul Cézanne, z których każdy miał własne obrazy przedstawiające hazardowe gry karciane. Różnicą jest to, że na tych obrazach namalowani byli ludzie, a nie psy.
Część krytyków porównuje też obraz „A Friend in Need” Coolidge’a z obrazem angielskiego artysty Sir Edwina Landseera „Laying Down the Law” z 1840. Oba płótna przedstawiają psy zachowujące się jak ludzie. Jednakże obraz Coolidge’a jest znacznie lżejszy i utrzymany w bardziej humorystycznej tonacji aniżeli poważniejszy, bardziej podniosły ton obrazu Landseera.
Pieskie figle przy pokerowym stole
Cała seria obrazów „Dogs Playing Poker” Coolidge’a to zabawne historyjki, w których psy odgrywają rolę ludzi. Najpopularniejszym obrazem całej serii jest „A Friend in Need”, gdzie buldog na pierwszym planie potajemnie wsuwa asa swojemu partnerowi. Natomiast jego rywale wodzą swoim wzrokiem po blacie stołu. Być może to właśnie ten chytry, acz żartobliwy obraz oszustwa na swoim najlepszym i najbardziej oddanym przyjacielu człowieka sprawia, że płótno jest tak zabawne. Warto też dodać, że oryginał nigdy nie był wystawiony na sprzedaż. A jego wartość szacuje się w milionach dolarów.